Linkblog

Teknősleves

Néhány kollégista túllép a pizza-rántotta-melegszendvics aranyháromszögön.

Címkék

alma (4) aszalt szilva (4) avokádó (3) bacon (2) banán (5) befőzés (2) bio (3) biofarm (3) blog (23) bor (3) budapest (2) bulgur (2) csicseriborsó (2) csípős (2) csirke (8) csoki (4) cukkini (5) dánia (8) dió (3) édes (21) egyszerű (24) esemény (25) étterem (7) fagyi (4) fahéj (3) fokhagyma (6) food not bombs (3) gomba (3) gyors (4) hal (14) hely (11) hollandia (3) hús (3) indiai (2) isztambul (2) japán (2) kagyló (2) káposzta (5) karácsony (9) körte (3) közös (7) krumpli (9) külföld (2) lazac (2) levelestészta (3) leves (7) lilahagyma (3) magyaros (3) mangó chutney (2) marokkói (2) márványsajt (4) más tolla (3) menta (2) méz (7) mustár (3) olasz (4) olaszország (2) padlizsán (5) paprika (4) paradicsom (8) parmezán (2) póréhagyma (3) rakott (2) répa (6) rizs (2) sajt (6) saláta (5) spanyol (2) spanyolország (10) sütemény (10) szárított paradicsom (5) tapasz (3) tej (2) tejszín (9) tészta (15) tofu (2) tojás (4) tök (3) tonhal (2) török (2) törökország (2) torta (4) túró (5) uborka (2) vegetáriánus (46) vkf (10) zabpehely (2) zöldség (9) Címkefelhő

Palesztin vacsora

2008.02.22. 14:26 jj

Ideje már pótolni az elmaradásaimat. Először a palesztin vacsora. A meglepetés az volt, hogy szinte semmilyen meglepetés nem volt. Falafel, kjüfte (csevapcsicsa), saláták, gyümölcsök, tarator (tzatziki), rizs. Nyilván a palesztin nevén, amit nem tudok. Szóval nagyjából semmi, amit a sarki töröknél nem lehet kapni, vagy legalább nem kóstoltunk a bolgár/horvát nyaralásunkon. Kivételt képez valami csirke, amit nem ettem, mert nem igazán eszek húst, mióta itt vagyok. Pite viszont nem tudta elmondani, hogy milyen ízesítést kapott. Az egyetlen pedig, amit kiemelnék, az egy avokádósaláta volt, zellerszárral, olívabogyóval, tört mogyoróval (nem földi, hanem rendes, ami nyamm), és gondolom némi citromlével, meg talán még jégsaláta is volt benne. Na ilyet még reprodukálnék szívesen valamikor. Ja és még a friss, meleg pita, az mindent megért.
Na de a lényeg mégis csak az, hogy a horvátoktól az óramutató járása szerint elindulva végig ugyanazt eszik, csak máshogy nevezik el.
A borzalmas képekért bocsi.






























































Blog Widget by LinkWithin

Szólj hozzá!

Címkék: dánia palesztin más tolla avokádó

VKF 13. - Raszam, dél-indiai sárgaborsó dál

2008.02.22. 11:54 smoor

Az e havi vkf-játékban kicsit csalnom kellett, a vegetáriánus ételekben ugyanis a köret fogalma értelmét veszti.  Mintha annak, hogy köret, csak hús mellett lenne értelme. Ezért van az, hogy egy húsevő számára a vega ételek gyakran csak köretekből állnak. Az én pályaművem főétel, de ha lett volna mellette hús, köretnek is lehetett volna nevezni.

A recept ebből az izgalmas receptkönyvből van, egyelőre ez az egyetlen étel, amit kipróbáltam belőle, de majd jön több is, mert ez nagyon jó. Finom, egyszerre édes és csípős, és külön örömöt okoz, hogy mindenféle előre elkészített fűszerkeverék nélkül sikerült ilyen különleges, tényleg indiainak tűnő ízt elérni. Na meg az is külön örömet okoz, hogy miből sikerült ezt elérni: hisz a sárgaborsóból nem csak itthon, hanem még Franciaországban is csak egyetlen lehetőséget ismernek (persze ott elegánsabb neve van: Purée Saint-Germain), és ráadásul ez a legnépszerűtlenebb ételek közé tartozik, a főzelékek között talán csak a finom főzeléknek van mostohább sorsa. A raszammal egy embert, korkiborkit biztosan sikerült visszahódítani a sárgaborsó számára, remélem még többen lesznek!

A hozzávalókat illetően megint csaltam, de most mentségemre legyen mondva, hogy maga a receptkönyv bujtott fel rá... Ráadásul a recept nem tiszta, és sok az ismeretlen hozzávaló, úgyhogy itt most az én változatomat írom le.

Hozzávalók:
2 csésze feles sárgaborsó
3 evőkanál tamarindpép helyett 6 evőkanál hamis tamarindpép (így készül összekeversz x evőkanál szilvalekvárt x evőkanál citromlével)
2 teáskanál kurkuma, íze nincs, azért kell, hogy színe legyen
1 mokkáskanál csilipor vagy őrölt erős paprika
2 paradicsom
2 evőkanál margarin
4 zöldcsili helyett 2 erős zöldpaprika (hegyeserős volt a piacon)
2 teáskanál cukor
3-4 evőkanál őrölt koriandermag - érdekes, ennek sincs nagyon íze, úgyhogy ebből is a receptnél többet tettem - lehet, hogy kicsit régi a fűszer?
3-5 evőkanál kókuszreszelék
1 evőkanál őrölt fekete bors
2 teáskanál mustármag
1 evőkanál vaj

Elkészítési mód:
A sárgaborsót egy éjszakára beáztatom, aztán lecsöpögtetetem, sós vízben megfőzöm, pürésítem. A paradicsomot meghámozom, felvágom, az erős paprikát felvágom. A pürébe belekeverek mindent a mustármagon és a vajon kívül. Főzöm, amíg a zöldségek szétfőnek és a fűszerekkel együtt szétárasztják az ízüket, és a végén hozzákeverem a vajon megpirított mustármagot (fedő alatt pirítom, mert különben szaladhatok a szétpattogó magok után).

Rizzsel vagy csapátival tálalom, a képen csapáti van. Ennek elkészítési módja: lisztet sóval és vízzel rugalmas nyújtható tésztává keverem, nagyon vékony lepényeket nyújtok belőlük, aztán mindkét oldalukat megsütöm őket kevés olajon egy serpenyőben.

Blog Widget by LinkWithin

2 komment

Címkék: fűszeres vkf csípős indiai vegetáriánus raszam dál sárgaborsó csapati

Quiche Lorraine

2008.02.18. 15:57 citrombors

Sajnos fényképet nem készítettünk erről a nagyon könnyen elkészíthető és isteni finom ételről. Gábor születésnapját ünnepeltük, és mivel a farsangi előkészületek már a tetőfokára hágtak, ezért úgy döntöttünk, hogy ezúttal nem szánjuk rá magunkat egy négyórás főzőcskézésre. (Ez persze nem von le semmit a lényegből = szeretet). Gondolom ezt az ételt nem nagyon kell bemutatni, egy alapvető francia jellegzetesség. Gyorsan belevágok tehát az elkészítés taglalásába...

Hozzávalók:
- gyorsfagyasztott rétestészta (mikor ezt írom, Simor/Damoklész kardja lóg a fejem fölött :)
- 2,5 deci főzőtejszín
- 4 db. tojás
- a fej hagyma apró darabokra vágva
- kb 10 szelet bacon szalonna, megsütve
- 20 deka finom sajt (ez ízlés szerinti, mi egy közepesen lágy, kissé füstölt ízűt vettünk)
- só, bors

Elkészítés:
A tésztával kibéleltem a tekes tortaformát (persze ideális esetben jobb pitesütő-tálat használni, kerámiából), és elősütöttem tíz percig 180 fokon. Ezalatt a szalonnákat közepesen kisütöttem egy serpenyőben, majd a belőlük származó zsiradékban a hagymát is megpirítottam. A tejszínt pedig jól összekevertem a tojásokkal és a fűszerekkel. Miután kivettem a sütőből az elősütött tésztát, először belehelyeztem szépen eloszlatva a szalonnákat, majd erre öntöttem a tejszínes-tojásos dolgot és a megpirított hagymát. Végül pedig az apró darabokra vágott sajttal egyenletesen meghintettem. Így ment a sütőbe, ahol 160 fokon addig maradt, amíg a teteje kellemesen meg nem barnult. Köretnek csak egy könnyű salátát csináltunk, meglepő módon salátából és paradicsomból, olívaolajjal és balzsamecettel.
Ez pedig csak a kezdet, a második fogásról remélhetőleg Benci fog nektek hamarosan beszámolni...
Csók

UI.: Azért nagyon jó a quiche, mert megszámlálhatatlan módon el lehet készíteni (spenótos-sajtos, zöldséges stb stb). Szóval mindenkit kapacitálnék, hogy süssetek olyan quiche-t, ami a saját képzeletetek szüleménye, és aztán rakjátok fel ide!!

Blog Widget by LinkWithin

1 komment

Címkék: francia quiche

süti beállítások módosítása